– Łagodzimy skutki procesów demograficznych, czyli jak przygotować się do starzenia się gmin naszego województwa

Łagodzimy skutki procesów demograficznych, czyli jak przygotować się do starzenia się gmin naszego województwa

Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Łódzkiego i FUNDACJA 2035 rozpoczęli realizację projektu „MoGe. Modelowa gerontoprofilaktyka na wsi” finansowanego z środków ASOS – Rządowego Programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014-2020. Celem programu i projektu jest poprawa jakości i poziomu życia osób 60+ dla godnego starzenia się.

W ramach realizowanego do grudnia 2016 projektu co najmniej 80 osób starszych o różnym stopniu samodzielności w 4 gminach wiejskich woj. łódzkiego z powiatów: piotrkowskiego, radomszczańskiego i  bełchatowskiego będzie miało możliwość nieodpłatnego skorzystania
z usług i konsultacji następujacych ekspertów

•    gerontologa
•    psychogeriatry,
•    rehabilitanta, fizjoterapeuty,
•    edukatorów cyfrowych dla pokolenia 60+ z zakresu usług e-zdrowia.

Mieszkańcy wybranych gmin będą mogli anonimowo wykonać odpowiednie testy i otrzymają: indywidualną diagnozę stopnia zaawansowania procesu starzenia się swojego organizmu. Dowiedzą się  się, jak mogą samodzielnie łagodzić jego konsekwencje dla zachowania samodzielności i zdrowia oraz jak motywować innych do zadbania o swoją sprawność.

Dodatkowo Edukatorzy cyfrowi przeprowadzą zajęcia na których każda osoba będzie mogła ćwiczyć nowo nabyte umiejętności lub zobaczyć jak korzystać z nowych technologii w obszarze zdrowia, opieki, pierwszej pomocy, e-usług farmaceutycznych, profilaktyki. Zostaną zaprezentowane usługi telemedyczne oraz dotyczące profilaktyki i diagnostyki.
Upowszechnione zostaną rekomendacje dla 3 powiatów i kierunki interwencji w obszarach rozwoju prozdrowotnych usług społecznych na wsi.
Zadanie przyczyni się do: zwiększenia dostępności oraz podniesienia jakości i poziomu usług społecznych na wsi; wzmocnienia wsparcia dla osób 60+, które chcą podjąć działania na rzecz samopomocy jako wolontariusze; tworzenia warunków rozwoju lokalnych systemów wsparcia umożliwiających zaspokojenie potrzeb specyficznych dla starszego wieku.

Udział w projekcie jest bezpłatny.

Realizacja działań: od 1 lipca do 31 grudnia 2016 r.

BIURO PROJEKTU:
Fundacja 2035: pl. Wolności 2, 91-415 Łódź, tel. 603-866-547
ROPWŁ – ul. Wólczńska 51, 90-608 Łódź, tel. 695-307-847
Koordynator: Teresa Kuchta t.kuchta@rada-lodzkie.org.pl
tel. 691-700-058

Back to top