– 1,5% dla organizacji z łódzkiego

Od 2023 roku możesz przekazać nie 1 a 1,5 % swojego podatku stowarzyszeniom i fundacjom z Łódzkiego!

Pomagając ułatwisz realizację działań społecznikom – ludziom, którzy z pasją i pomysłem rozwiązują lokalne problemy i sprawiają, że nasze otoczenie jest ciekawsze. To szansa dla każdego z nas, by choć w małym stopniu włączyć się w ich działania.

Dzięki zaledwie 1,5% Twojego podatku stowarzyszenie prowadzące świetlicę dla dzieci tuż za rogiem przestanie martwić się o to jak opłacić rachunek za prąd czy wymienić nieszczelne okno, miłośnicy sportu będą mogli zorganizować obóz wakacyjny dla młodzieży z Twojej miejscowości, amatorzy muzyki przygotują plenerowy koncert, na który będziesz mógł wybrać się z rodziną, a zatroskana o zwierzęta fundacja dokupi karmę i budy dla psów do prowadzonego przez siebie schroniska.

Wiele organizacji deklaruje na co przeznaczy środki – sprawdź, czy ten cel jest Ci bliski.

Ponadto każda z organizacji pożytku publicznego zamieszcza zatwierdzone przez właściwy organ organizacji sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie merytoryczne ze swojej działalności za ubiegły rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu możesz ją zweryfikować. Więcej informacji znajdziesz na stronie Narodowego Instytutu Wolności.

W województwie łódzkim działa obecnie 455 organizacji pożytku publicznego – ich wykaz znajdziesz poniżej.

Wypełnienie właściwej rubryki to tylko chwila, a nasze „1,5%” może naprawdę wiele zmienić.

1,5% podatku dochodowego mogą przekazać:

podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, emeryci i renciści mogą przekazać 1,5% podatku na dwa sposoby:

  1. samodzielnie wypełniając PIT-37 na podstawie PIT-u otrzymanego z ZUS,
  2. wypełniając i przekazując do właściwego Urzędu Skarbowego specjalny PIT-OP  bez konieczności samodzielnego rozliczenia z urzędem skarbowym.

Zróbmy to zatem, z pożytkiem dla siebie, sąsiadów oraz wszystkich mieszkańców regionu!

wykaz_organizacji_OPP_lodzkie_luty2024

Aktualny wykaz zawsze znajdziesz na stronie https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Back to top