Program „Daleki Horyzont” został stworzony z myślą o łączeniu dwóch grup ludzi: tych, którzy chcą rozwijać swój biznes społeczny w oparciu o długoterminową strategię i tych, którzy wiedzą, jak to robić czyli doświadczonych mentorów. Jego siła i oryginalność tkwi w tym, że do udziału w nim jako mentorów zapraszamy emerytowanych liderów organizacji, byłych menadżerów, kierowników, dyrektorów – ludzi, którzy już nie są aktywni zawodowo, ale mają czas, chęci oraz umiejętności, żeby wesprzeć tych, którzy dopiero rozwijają swój biznes.
Program koncentruje się na rozwoju strategicznym małego biznesu działającego na terenie woj. łódzkiego i wzmacnianiu kompetencji liderów go prowadzących. Jego istotą jest cykl spotkań z mentorem, w ramach których liderzy uczą się myślenia o biznesie w długiej perspektywie i z jej wykorzystaniem rozwiązują bieżące wyzwania.
Założenia programu
Program jest realizowany w formule regularnych spotkań mentora z liderem biznesu społecznego. Jego celem jest transfer wiedzy i kompetencji. Narzędziem do tego jest nie tylko doradztwo ze strony mentorów, ale także konkretne wsparcie finansowe.
Każda z organizacji będzie miała do wykorzystania pakiet rozwojowy na sumę 30 tys. złotych. Rolą mentora będzie zdiagnozowanie najpilniejszych potrzeb organizacji i wyłonienie obszarów, w które warto zainwestować, żeby biznes mógł się rozwijać. Mentor będzie dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagać strukturyzować pomysły, zwiększać efektywność działania, wskazywać na zagrożenia i alternatywy. Nie wykonuje jednak działań za lidera – nie prowadzi działań operacyjnych, ani mikro-zarządzania. Mentor towarzyszy, inspiruje, kierunkuje.
W oparciu o wiedzę i informacje przekazane w trakcie mentoringu każda z organizacji przygotuje mini strategię rozwoju, w której przedstawi, w jaki sposób zainwestuje te pieniądze.
Spotkania odbywają się w biurze Instytutu w Łodzi, online lub w innym, ustalonym przez obie strony miejscu. Zespół Instytutu Spraw Obywatelskich dba zarówno o rekrutację mentorów jak i organizacji do programu i przydzielenie im odpowiedniego do ich potrzeb mentora. Wymiar godzinowy zaplanowanego wsparcia ze strony mentorów to minimum 4 godziny dla jednego podmiotu.
Zgłoszenia do programu
Prześlij wypełniony formularz na adres justyna.matusiak@instytut.lodz.pl
Nabór ma charakter ciągły, więc możesz dołączyć w każdej chwili. Przyjmowanie zgłoszeń zamykamy 30 września 2025 roku.
Wszelkie pytania prosimy kierować bezpośrednio do realizatora projektu:
Justyna Matusiak, tel. 42 630 17 49
justyna.matusiak@instytut.lodz.pl
Działanie jest realizowane w ramach projektu „I nie opuszczę Cię aż do… Rozkręcamy wolontariat systematyczny w Instytucie Spraw Obywatelskich!” współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Systematycznego na lata 2018-2030.