Wystartował rządowy otwarty konkurs ofert na dofinansowanie w 2022 roku realizacji zadań z zakresu turystyki.
Zlecenie realizacji zadań publicznych nastąpi w formie dofinansowania ich realizacji poprzez udzielenie dotacji celowej.
Organizatorem konkursu jest Minister Sportu i Turystyki.
I. PRIORYTETY OBJĘTE DOFINANSOWANIEM
Priorytety na 2022 rok zostały określone po analizie:
· Zapisów dotyczących turystyki zawartych w strategiach horyzontalnych: „Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. BEZPIECZEŃSTWO–UCZESTNICTWO- SOLIDARNOŚĆ”; Program „Dostępność Plus”.
· Hasła Światowego Dnia Turystyki na -2022 – Nowe podejście do turystyki (Rethinking Tourism).
· Potrzeb wynikających ze zmienionej przez pandemię COVID-19 sytuacji na rynku usług turystycznych.
Priorytet 1. Renowacja istniejących i wytyczanie nowych szlaków turystycznych na terenie Polski, w tym w szczególności dostosowanie szlaków turystycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.
Priorytet 2. Innowacyjne rozwiązania w turystyce zwiększające bezpieczeństwo turystów, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych, zwłaszcza podczas i po pandemii COVID-19.
Priorytet 3. Rozwój kwalifikacji kadr zawodowych i społecznych dla potrzeb turystyki w zakresie poprawy jakości świadczonych usług.
II. PODSTAWA PRAWNA PROGRAMU
Niniejszy konkurs ogłasza się na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057, z późn.zm.), zwanej dalej „ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.
III. WNIOSKODAWCY UPRAWNIENI DO UZYSKANIA DOFINANSOWANIA
W otwartym konkursie ofert mogą brać udział zarejestrowane w Polsce organizacje pozarządowe oraz jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których działalność w obszarze turystyki (w tym m.in. ekoturystyki, agroturystyki, przewodnictwa i pilotażu, rekreacji, wypoczynku, hotelarstwa) lub krajoznawstwa jest jednym z celów lub zadań statutowych, działające dłużej niż 2 lata. Okres działania organizacji liczy się od daty wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru lub ewidencji.
W przypadku niezachowania powyższych wymogów oferta zostanie odrzucona ze względów formalnych. W przypadku ofert wspólnych każda z organizacji powinna spełniać powyższe wymogi.
IV. WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW PRZEZNACZONYCH NA DOFINANSOWANIE REALIZACJI ZADAŃ
Wysokość środków publicznych na dofinansowanie zadań z zakresu turystyki w 2022 r. wynosi 2 600 000 zł (słownie: dwa miliony sześćset tysięcy złotych). Wysokość środków finansowych może ulec zmianie.
V. WARUNKI I TERMINY REALIZACJI ZADAŃ
Priorytet 1. Renowacja istniejących i wytyczanie nowych szlaków turystycznych, w tym w szczególności dostosowanie szlaków turystycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych.
1. Zadanie obejmuje konserwację (w tym uzupełnienie znakowania) istniejących szlaków oraz wytyczanie i/lub oznakowanie nowych szlaków turystycznych.
2. Zadanie wymagać będzie pozyskania niezbędnych zgód i pozwoleń na prace renowacyjne/znakarskie, których dołączenie będzie wymagane na wniosek Zleceniodawcy.
3. Zadanie obejmuje zarówno szlaki wytyczone w terenie, szlaki turystyczne m.in. piesze górskie, piesze nizinne, rowerowe, kajakowe i edukacyjne.
4. Zadanie obejmuje renowacje szlaków drogowych – samochodowych zgodnych z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.
5. Zadanie może być realizowane wyłącznie na terenie Polski, natomiast nie wyklucza to realizacji odcinków szlaków międzynarodowych przebiegających na terenie Polski.
6. W przypadku rozliczania renowacji lub znakowania nowego szlaku należy dostarczyć dokumentację fotograficzną w wersji elektronicznej wszystkich oznakowań na szlakach, w szczególności fotografię tablic informacyjnych ukazujących przebieg szlaku.
7. Tablice informacyjne ukazujące mapy przebiegu szlaku powinny zawierać informacje o dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki , w tym logo Ministerstwa Sportu i Turystyki. Tablice powinny zostać wykonane zgodnie z § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 maja 2021 w sprawie określenia działań informacyjnych podejmowanych przez podmioty realizujące zadania finansowane lub dofinansowane z budżetu państwa lub z państwowych funduszy celowych (Dz. U. poz. 953).
8. Dofinansowaniu nie podlegają prace koncepcyjne czy dokumentacyjne mające na celu wytyczenie nowego szlaku turystycznego.
9. Zadanie nie obejmuje działań promocyjnych prowadzonych w związku z wytyczeniem lub renowacją szlaku (np. wydanie map, przewodników, broszur, wydarzenia promocyjne, strony internetowe itp.).
Termin realizacji zadania od 1 marca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Priorytet 2. Innowacyjne rozwiązania w turystyce zwiększające bezpieczeństwo turystów, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych, zwłaszcza podczas i po pandemii COVID-19.
Zadanie obejmuje:
1) przygotowanie kompetentnych kadr do obsługi w turystyce osób z niepełnosprawnościami/ osób starszych, w tym z wykorzystaniem nowych technologii;
2) dostosowanie informacji turystycznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami/osób starszych;
3) przygotowanie i przeprowadzenie działań informacyjno-promocyjnych;
4) tworzenie aplikacji mobilnych w zakresie bezpieczeństwa turystów, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych;
5) działania promocyjne, w tym zapewnienie materiałów informacyjnych w zakresie bezpieczeństwa turystów, w tym osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych;
6) w przypadku ofert obejmujących realizację zadań w zakresie edukacji, w tym np. szkolenia i doskonalenia kadr należy uwzględnić walidację wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Ponadto należy przedstawić szczegółowe założenia realizacji projektu, w tym np. sposób naboru, szczegółowy program realizacji, sposób walidacji i certyfikacji oraz opis kompetencji kadry zaangażowanej do realizacji zadania.
Termin realizacji zadania: od 1 marca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Priorytet 3. Rozwój kwalifikacji kadr zawodowych i społecznych dla potrzeb turystyki w zakresie poprawy jakości świadczonych usług.
Zadanie ma na celu wsparcie i rozwój kompetencji kadr zawodowych oraz społecznych turystyki, w tym w szczególności w zakresie:
1) dostosowania metod świadczenia usług turystycznych do nowej rzeczywistości po pandemii COVID-19;
2) doskonalenia wiedzy z zakresu finansów, organizacji, marketingu;
3) rozwoju kompetencji cyfrowych w tym automatyzacji procesów;
4) umiejętności tworzenia nowych procesów świadczenia usług turystycznych z wykorzystaniem Internetu, zarządzania sieciowego;
5) odbudowy prestiżu pracy w sektorze usług turystycznych;
6) współdziałania pracodawców z placówkami szkolnictwa branżowego
w zakresie dostosowania kształcenia kadr dla turystyki do aktualnych potrzeb rynku pracy w zakresie nauki zawodu (np. praktyki zawodowe);
7) doskonalenia wiedzy z zakresu zrównoważonej turystyki, w tym świadomości ekologicznej;
8) w przypadku ofert obejmujących realizację zadań w zakresie edukacji, w tym np. szkolenia i doskonalenia kadr należy uwzględnić walidację wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Ponadto należy przedstawić szczegółowe założenia realizacji projektu, w tym np. sposób naboru, formę realizacji zadania, szczegółowy program realizacji, sposób walidacji i certyfikacji oraz opis kompetencji kadry zaangażowanej do realizacji zadania.
TERMIN I WARUNKI SKŁADANIA OFERT
1. Oferty należy składać wyłącznie na drukach, których wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz. U. poz. 2057). Wzór oferty, o którym mowa powyżej stanowi załącznik nr 1 do ogłoszenia.
2. Oferty należy składać w zamkniętej kopercie w Kancelarii Ogólnej Ministerstwa Sportu i Turystyki Senatorska 14,00-082 Warszawa lub przesyłać na adres:
Ministerstwo Sportu i Turystyki ul.Senatorska 14, 00-082 Warszawa, z adnotacją na kopercie „konkurs – turystyka 2022 r.” (decyduje data stempla pocztowego). Koperta powinna być opisana z oznaczeniem nazwy i adresu podmiotu składającego ofertę.
Termin składania ofert upływa 31 stycznia 2022 r.
W przypadku złożenia oferty drogą elektroniczną będą rozpatrywane tylko te oferty, które wraz z załącznikami zostały podpisane podpisem kwalifikowanym zgodnie z wymogami konkursowymi.
Oferty nie złożone w terminie zostaną odrzucone ze względów formalnych.