– NGO a samorząd terytorialny w województwie łódzkim – wyniki raportu, cz. 3

Z inicjatywy Łódzkiej Wojewódzkiej Rady Pożytku Publicznego w drugiej połowie
2017 r. Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przeprowadziło badania, które posłużyły zdiagnozowaniu kondycji jednostek samorządu terytorialnego w zakresie ich codziennej współpracy z sektorem organizacji pozarządowych w województwie łódzkim. Wnioski z przeprowadzonych badań uwzględnione zostały w raporcie pn.  Współpraca z sektorem pozarządowym w gminach i powiatach województwa łódzkiego. Poniżej prezentujemy ostatnią część najciekawszych wyników przeprowadzonych badań – przyjrzyjmy się bliżej centrom wolontariatu i centrom wsparcia organizacji pozarządowych w województwie łódzkim.

Centra wolontariatu

Centrum wolontariatu to instytucja pośrednicząca między organizacjami potrzebującymi wsparcia wolontariuszy a osobami, które tej pomocy pragną udzielić. W bardzo dużej części gmin i powiatów województwa łódzkiego tego rodzaju centra w ogóle nie występują, co ilustruje poniższy wykres:

 

Wykres 1. Liczba gmin/powiatów w województwie łódzkim, które deklarują, że na ich terenie działa centrum wolontariatu (n=143)

źródło: opracowanie własne na podstawie ankiety CAWI skierowanej do pracowników gmin i powiatów zajmujących się współpracą z organizacjami pozarządowymi

 

Przeprowadzone badania wskazują, iż większość funkcjonujących na terenie 4 gmin i 1 powiatu Łódzkiego centrów wolontariatu zostało powołanych z inicjatywy podmiotów sektora pozarządowego. Jedynie powstanie jednego centrum wolontariatu było efektem wspólnych ustaleń podmiotów I i III sektora. Centra wolontariatu prowadzone w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach oraz Drzewicy prowadzone są przez organizacje pozarządowe, natomiast centrum wolontariatu w Kutnie jako jedyne w naszym województwie prowadzi jednostka samorządu terytorialnego.

 

Centra wsparcia organizacji pozarządowych

Centrum Organizacji Pozarządowych to instytucja, której zadaniem jest prowadzenie działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, czyli wspieranie organizacji i oferowanie im wsparcia w codziennym funkcjonowaniu (w zakresie m.in. szkoleń, porad prawnych lub księgowych,  pomocy w zdobywaniu środków finansowych, udostępniania miejsc na spotkania). Tego rodzaju centrum może zostać powołane przez organ administracji publicznej, po konsultacjach z organizacjami pozarządowymi. Prowadzić je może natomiast zarówno jednostka samorządu terytorialnego, organizacja pozarządowa, jak i może być prowadzone we współpracy z wymienionymi.

W województwie łódzkim jedynie 5 pracowników urzędów gmin bądź starostw powiatowych potwierdziło funkcjonowanie centrum wsparcia organizacji pozarządowych w swojej jednostce samorządu terytorialnego, co ilustruje poniższy wykres:

Wykres 10. Liczba gmin/powiatów w województwie łódzkim, które deklarują, że działa w nich centrum wsparcia organizacji pozarządowych (n=143)

źródło: opracowanie własne na podstawie ankiety CAWI skierowanej do pracowników gmin i powiatów zajmujących się współpracą z organizacjami pozarządowymi

 

Z przeprowadzonych badań wynika, iż tego rodzaju centra działają w Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Kutnie oraz Wieruszowie. Dwa z wymienionych powyżej powołano z inicjatywy podmiotów sektora pozarządowego, a w dwóch kolejnych powołano centrum w efekcie wspólnych ustaleń podmiotów sektora pozarządowego i jednostek samorządowych. W jednym powiecie takie centrum powstało w wyniku współpracy starostwa z Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS. Podmiotami prowadzącymi centra w jednej gminie i dwóch powiatach są organizacje pozarządowe. W dwóch gminach centrum wsparcia organizacji pozarządowych prowadzi jednostka samorządu terytorialnego.

 

Jeśli ten fragment raportu Cię zainteresował, zapraszamy do zapoznania się z jego całością: Współpraca z sektorem pozarządowym w gminach i powiatach województwa łódzkiego. Raport z badania CAWI

Wyniki raportu – część 1: NGO a samorząd terytorialny w województwie łódzkim – wyniki raportu, cz. 1

Wyniki raportu – część 2: NGO a samorząd terytorialny w województwie łódzkim – wyniki raportu, cz. 2

Back to top